Pomník příslušníkům čáslavského pěšího pluku č. 21

Pozvanka Slovinsko

V průběhu měsíce prosince 2016 a následně března 2017 se na mě, jako na předsedu Klubu vojenské historie – C.k. zeměbranecký pěší pluk č. 12 Čáslav, obrátil p. Martin Vítek se zajímavým sdělením. Jako člen týmu českých speleologů se od roku 2001 spolu se svými kolegy věnuje průzkumu a dokumentaci jeskyní a kaveren na území slovinského Krasu v oblasti občiny Miren-Kostanjevica. Při své expediční činnosti nachází velmi často stopy po bojích z I. světové války, kterých se v řadách armády Rakouska – Uherska účastnili vojáci z Čech a Moravy. Celá řada těchto mužů se domů již nevrátila a je pochována na hřbitovech na území současného Slovinska. Právě tyto skutečnosti jej přiměly k tomu, aby se o působení českých vojáků na slovinském Krasu zajímal podrobněji.

Cílem tohoto týmu je proto důstojně připomenout účast českých vojáků v sočských bitvách, vyzdvihnout jejich statečnost a oběti, které přinesli. Z tohoto důvodu se členové rozhodli ve spolupráci s panem Jozefem Vričanem, autorem publikace „Po zapadlých stopách českých vojáků“, za všechny české vojáky zvlášť upozornit na vystoupení mužů z čáslavského 21. pěšího pluku, kteří se obzvláště vyznamenali v průběhu 10. sočské bitvy v závěru května 1917. Vojákům tohoto pluku odhalí dne 26.5. 2017 u příležitosti stého výročí 10. sočské bitvy ve vesnici Hudi Log pomník.

Tento záměr byl představen po konzultaci a souhlasu zástupců místní samosprávy veřejně dne 4. listopadu 2016 v obci Temnica. Jak záměr, tak podoba pomníku byly slovinskou veřejností přijaty velmi kladně a občina Miren-Kostanjevica schválila uvolnění pozemku na výstavbu. Následně byly řešeny technické záležitosti výstavby pomníku. Jeho financování bylo provedeno z daru 1000 Eur, kterou pro tento záměr věnoval pan Jozef Vričan. Realizaci stavby ze srdce a zcela bezplatně provedli speleologové z České republiky.
Na základě zkušeností příslušníků LIR 12 Čáslav lze konstatovat příjemnou skutečnost, že pohled české veřejnosti na vystoupení našich dědů a pradědů v uniformách rakousko-uherské monarchie se v pozitivním smyslu mění a je předmětem značného zájmu. Oficiální místa obecně však často podporují pouze „státotvorné“ vystoupení legií a redukují tak naši vojenskou historii. Posilují tím pokřivený výklad dějin a dluh, který ke svým předkům máme.

Za KVH C.k. zeměbranecký pěší pluk číslo 12 Čáslav
Mgr. Milan Lehečka

Pozvanka Slovinsko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>